16 Şubat 2010 Salı

EBELEK GÜBELEK

Okulumuzda iki gündür süren müfettiş telaşı nihayet sona erdi.Ee okulda 16 tane müfettiş olunca 25-30 yıllık öğretmen arkadaşları bile aldı bir telaş.Ben öyle yoğun bir stres yaşamadım,sanırım haftasonunun yorgunluğundan öylesine bunalmıştım ki müfettişte bir an önce gelsin gitsin istedim.Bir önceki yazımda da bahsettim ya hiç bir öğretmenin müfettişle karşılaşmak istemeyeceği türden bir sınıfta misafir ettim müfettişi.Ben henüz derse başlamıştım ki geldi,kendini tanıttı,masamın üzerindeki dosyalarımı,evraklarımı toplayıp en arka sıralardaki boş bir sıraya oturdu.O oturunca ve ben bulunduğum sınıftaki öğrencilerin durumunu düşününce bir of çektim ve devam ettim dersimi anlatmaya.Bazı sınıflarda ders anlatmak zordur,böyle sınıflarda vakit bir türlü geçmek bilmez,hele bir de öğle yemeği sonrası olup hafifte güneş vurmuşsa sınıfa öğrenci uyku moduna geçip kilitlemiştir kendini.


Konu yoruma açık,düz anlatımdan ziyade bol soru-cevap şeklinde işlenmeye müsait güncel bir konuydu.Ama gel gör ki öğrencilerimiz pek bir umursamazdı.Ben elimden glediğince dikkatlerini çekmeye çalıştım,onlara bol bol soru yönelterek dersten kopmamalarını sağladım.Cevap vermekte çok zorlanmalarına rağmen yılmadım,zoraki de olsa gülümsedim ve onları derse katmak için futbol maçlarından,değişik tv programlarından örnekler verip konu ile ilintili bir kaç güzel fıkra anlatıp müfettişte dahil hepsini güldürdüm.


En güvendiğim,sınıfın en iyilerinden dediğimiz öğrencim Atakan’I kaldırarak sordum;


-“Neden her insan bu olayı farklı şekillerde anlıyor,farklı yorumluyor sence Atakan?” Atakan;


-“İnsanlar bazen ebelek gübelek işler yapıyorlar….” cümlenin devamını duymadım bile.Ebelek gübelek dedi yaa diyerek takıldım kaldım oraya.Müfettiş bile aniden başını kaldırıp bakınca ben sinirlerime hakim olup öğrencime sınıfta bir misafirimiz olduğunu ve kendisinin de bir 8. sınıf öğrencisi olduğunu hatırlatırcasına kullandığı ikilemenin ne manaya geldiğini sordum;


-“ebelek gübelek yani saçma sapan demek öğretmenim” dedi oturdu.


Dünden beri arkadaşlarla ebelek gübelek deyip gülüyoruz.Ve aynı sınıfa derse giren arkadaşlar sınıfın durumunu bildikleri için bana şaşıyorlar sabırla o dersi bitirebildiğim için :)


Neyse ki ders sonunda müfettişten çok güzel cümleler duydum. “Bu kadar zor bir sınıfta,bu kadar genç bir öğretmen olarak beni kendinize hayran bıraktınız” diye başladı cümlelerine.Beni motive etmek için mi öyle güzel sözler etti bilemiyorum ama ne için söylemiş olursa olsun çabamın farkedildiğini bilmek,takdir edildiğimi duymak iyi geldi bana.


Müfettişler gitti ama bu hafta hala çok yoğun geçiyor.Okul sonrası evde de dur durak bilmeden hazırlık yapıyoruz.Çünkü yarından itibaren akşamları bir sürü misafirimiz olacak.Bu yüzden mutfaktaki tüm hünerimi göstermek için çalışıp çabalıyorum.Neler hazırladım neler :)


Ebelek gübelek derken böyle işte... :)


Neşeniz bol olsun...


7 yorum:

Unknown dedi ki...

ebelek gübelek hee ..
müfetişler öğretmenlerin korkulu rüyası size biraz erken mi gelmişler
eşimden daha ses seda yok ...
Ayşenur iyi neyseki sorunsuz atlatmışsın yine...
misafirlerin içinde kolay gelsin ...

Newbahar dedi ki...

Hay Allahım:))
Eh Atakan sende öğretmeninin sorusuna pek ebelek gübelek bir cevap vermişsin:)

Müfettiş amca (Ezgi ürtmen öle diyooo)nın seni takdir etmesine sevindim. Bende tebrik ederim.

Sevgiler

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Kolay gelsin hemşerim, hayat böyle bir şey işte...

bilge ve annesi dedi ki...

ne güzel sizin gibi öğretmenlerin olduğunu görmek. Yanlış anlamayın ama günümüzde öyle umursamaz ve mesleğini saatini doldurmaktan ibaret gören öğretmenler var ki. Gerçi çoğu insan mesleğini böyle yapıyor şimdilerde. İdealistliğinizi ve mesleğinizi bu kadar severek yapmanızı takdir etmek istedim. Kendinize iyi bakın...

nevbahar01 dedi ki...

:))))))))))))))
karikatüre gülmekten yorum yazamıyorum yaw:)))))
nerden buldun bunu sitesi falan varsa adresini evr de okuyup güleyim :))))
bu arada dediğim gibi müfettiş kesinlikle samimidir zira bendeki izleminin de bu. neler yaptın bakimmm misafirlerine resim isterim:)
öptüm kocaman seni...

ezgilimelodi dedi ki...

Benimkiler de sözlük değil sözcük diyorlar:))"Ürrtmenim abeeyimden sözcükk alimmi:)))"
Müfettişler bize de uğradılar,hatta elma verdi bir tanesi bana:))Pek keyifliydi yani...
Burda da zambır zumbur derler çocuklar:))anlatımı etkinleştiriyorlar kendilerince:)
Neyse kolay gelsin sana canım,öptümmmm

bir güzel çift dedi ki...

Sevgi;ne zamandır gelmiyorlardı bu dönem erken davrandılar.Umarım eşin iyi bir teftiş geçirir...

Newbahar:Ah Atgakan öldürdü beni.Artık onun adı ebelek gübelek Atakan oldu :) bu arada bende müfettiş amca derim hep ama bu seferki müfettiş teyzeydi :)

Mehmet Bilgehan MErki;Öyle hemşerim,hayat bu...bakalım daha ne renkli kişilikler tanıyacağız :)

bilge ve annesi;ne güzel cümleler yazmışsınız öyle.Ellerinize,yüreğinize sağlık.hiç aklımda yokken öğretmen oldum ben çoğu zamanda iyiki olmuşum diyorum...

Nevbahar01:canım karikatür Yiğit Özgür'e ait.Onun 1000 in üzerinde ve birbirinden komik karikatürlerini bulabileceğin bir site yazacağım sayfana.oku,gül güldükçe beni hatırla:)Saat gece yarısını geçiyor,misafirlerimiz yeni gittiler ve inşallah foto eklicem hünerlerim konusunda :)güzel cümlelerin için çok teşekkürler...

ezgilimelodi;hadi bakalım sana da geçmiş olsun canım...Benim Atakan ın konuşma tarzı böyle değildir normalde Ezgicim ama o gün çocuk tuhaflaşıverdi işte :)
herkese kocaman sevgiler...

SELANİK

İzmir den yola çıkışımız sabah 8.30 u buldu. Yol müziklerimiz eşliğinde keyifle yol aldık. Planın ilk parçası Edirne idi. Bi gece Edirne d...