26 Nisan 2011 Salı

RENKLİ TABURELERİMİZ :)

Pazar günü yorgun-bitkin bir halde uyandığımda anladım;grip kapıda!Ona rağmen erkenden kalkıp sınava gittim.Sınav salonunda aşırı derece üşüyüp,soruların kimisini çift görmeye başlayınca durumumun vahametini kavradım.Akşama doğru belirtiler başladı;burun akıntısı,hafif baş ağrısı,göz yaşarması,hapşırık :) Ona rağmen evde duramadım “aman bak daha çok üşürsün,daha fena olursun”ları dinlemeyip “ben iyiyim yaa sadece burnum akıyo azcık,geçer” dedim :) Geçmedi tabiki de hala çok fenayım…Hem geçmedi hem de durup dururken alış-veriş yaptım.Dantelli-tüllü detayların büyüsüne kapılıp giyim alış-verişinin hiçte mantıklı olmadığı şu zamanda bi kaç parça kaptım.Yine renklerin ciciliğine dayanamayıp evimize yeni bir şeyler aldım.Bknz:foto…Taburelerimiz çok tatlı ama :)

Ben yine Orhan Veli misali "beni bu (güzel?) havalar mahvetti" serzenişlerine girmeden birkaç ara nağme gireyim en iyisi;
Yazım yanlışları konusunda oldukça hassasım.Aynı şey telaffuz için de geçerli.Ha hassasım demek ‘ben hiç yanlış yazmam,yanlış konuşmam’ anlamına gelmez.Elbet benimde yanlış yazdığım şeyler vardır.Ama biraz daha fazla dikkatliyim diyelim.Çoğu zaman buraya yazarken aklıma takılan kelimeler oluyor.Mesela bu kelimenin doğru yazılışı nasıldır?,şu kelime nerden gelmiş nereye gidiyordur?,o deyimin aslı nedir? Gibi bir çok şeye takılıp kalıyorum.İşte o zaman imdadıma TDK yetişiyor sağolsun.Kimi konularda Tdk çılar bile mutabık olamasalar da ben seviyorum TDK yı.Mesela bugün nelere baktım;

Grip;isim, tıp-Fransızca grippe; Yorgunluk, kırıklık, kas ağrıları, ateş vb. belirtileri olan, bulaşıcı, salgın hastalık, paçavra hastalığı, enflüanza.(TDK)

vehamet diye bilirdim vahamet imiş.Vahamet; Güçlük, korkulacak tehlikeli durum: "İşin aramızda mutlak bir ayrılıkla halledilmesi lazım gelecek derecede vahameti olmadığını anlıyorum." -H. C. Yalçın.(TDK)

hapşırmak;Aksırmak:"Aksi gibi benim hiç durmadan esneyeceğim geliyor, hapşırmak istiyordum."- Ö. Seyfettin.(TDK)

Ayrıca TDK nın sayfasında parmak alfabesine de yer veriliyor.Oldukça ilgi çekici ve yararlı.Merak edenler tık tık.


Neşeniz bol olsun…

11 yorum:

Gülsah ♥ dedi ki...

Ilk önce cok gecmis olsun. Umarim en kisa zamanda iylesirsin. Taburelere bende bayildim yaa, nekadar tatli duruyorlar, renkli renkli, cok sevdim

Nil dedi ki...

ben de vehamet sanıyordum.

arada ben de google dan yardım alıyorum.

yazım kuralları şu sanal alemde pek çiğneniyor. ben bile en basiti büyük/küçük harf konusunu es geçiyorum. ( sadece bu olsa iyi)

bir güzel çift dedi ki...

gülşah;teşekkür ederim,çok sağol...taburelerin bir de beyaz ve siyah rengi vardı ama ben pembe ve mayiyi tercih ettim hatta dedim ki keşke turuncu ve kırmızısı da olsaydı :)

Küçük mucizem;aynen bende...hassasım filan dedim ama bazen bloga öylesine yazarken bir çok kuralı atlayabiliyorum...

Meyra dedi ki...

öncelikle geçmiş olsun canım,ikea taburelerin çok cici:) tdk benimde vazgeçilmezimdir ama ne kadar uygulayabiliyorum muamma.! ;)

bir güzel çift dedi ki...

Meyra;teşekkür ederim canım.tabureye gerek var mıydı?yoktu ama renkleri çok tatlıydı aldım :)))

Nilgün Torunoğlu dedi ki...

Dil konusundaki duyarlılığın için öptüm seni ve çok teşekkürler öğretmenim !Grip için ise çok geçmiş olsun diyorum,-geldikten sonra pek işe yaramasa da- bol vitamin ve bol dinlenceyle çabucak sav başından gitsin !

bir güzel çift dedi ki...

colette:benden de çookk teşekkürler sana.bu duyarlılığımı tüm yazılarımda gösterebilmeyi diliyorum,gösteremediğim zamanlarda ise affınıza sığınıyorum...sevgilerle...

yemekbiraşk dedi ki...

çok geçmiş olsun:) yeni cicilerini güle güle kullan..
sevgilerimle..

Sümeyye dedi ki...

çok geçmiş olsun canım,umarım şimdi iyisindir...aldıklarına bayıldım,güle güle kullanın,ikea yaz ürünleri gelmiş sanıyorum en kısa zamnda bende uğramak istiyorum :)

New York'tan dedi ki...

Gecmis olsun bahar ayi hastalijlarin arttigi ay malesef .

Gule gule eskitin tabureleri :)

bir güzel çift dedi ki...

yemekbiraşk;canım çoook sağol...sevgilerle...

Sümeyye;Canım benim bu gün çok daha iyiyim,sağolasın...İkea ya uğramadan olmaz bi uğra bakalım...sevgilerle...

New York'tan;Tam mevsimi valla,zor bi dönemdi ama geçti sanırım yani inşallah :)) sevgilerle...

SELANİK

İzmir den yola çıkışımız sabah 8.30 u buldu. Yol müziklerimiz eşliğinde keyifle yol aldık. Planın ilk parçası Edirne idi. Bi gece Edirne d...